Výživa

Výživa je jedním ze základních pilířů zdravého životního stylu. Má značný vliv na to, jak se cítíme a jak vypadáme. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme.

Problém dnešní doby spočívá zejména v tom, že se neustále stresujeme. Žijeme ve spěchu a nemáme na sebe čas. Spěch se odráží i v našem stravování, které je mnohdy horší, než si sami dokážeme připustit. Vynechávání jídel, junk food, přejídání, nadmíra slazených nápojů, soli, technologicky zpracovaných potravin i alkoholu. Takováto strava má vliv nejen na naši váhu a náladu, ale i na vznik některých onemocnění.

Znalost zdravé výživy by měla být základem, který si každý z nás odnese například ze základní školy. Mnoho lidí dnes neví, jak by měl jídelníček vypadat, aby byl pestrý a vyvážený. Často si lidé pod tímto spojením vybaví striktní dietu či chroupání mrkve od rána do večera. Tak tomu ale není. Zdravá strava počítá s tím, že nejsme žádní roboti a rozhodně tak při jejím dodržování nebudeme trpět hlady. Dokonce si s chutí a bez výčitek dáme burger nebo čokoládu. Není rozhodující, jestli si někdy dáme něco nezdravého nebo se zapomeneme najíst. I s tím se počítá a každému se něco takového může jednou za čas stát. Nemělo by to však být příliš často a strava by nám rozhodně neměla být lhostejná.

Naučíme-li se nad jídlem přemýšlet jako nad něčím, co může mít obrovský vliv na kvalitu našeho života a zaměříme se na to, co bychom mohli v našem jídelníčku zlepšit, máme na půl vyhráno. I malé změny se počítají a nikdo nečeká, že přes noc se z vás stane odborník na výživu. Je potřeba se naučit jíst všeho s mírou a postupně například hledat zdravější alternativy potravin, na které jste zvyklí. Zařadit více čerstvých surovin, ovoce, zeleniny a preferovat zdravější technologické postupy při přípravě a zpracování.

Možná byste něco rádi změnili, ale nevíte si rady jak a kde začít. Od toho tu jsme my, abychom vám otevřeli oči a naučili vás, že jíst zdravě není drahé a nudné.

Ačkoliv vám to možná doposud nepřišlo, výživa je stěžejním bodem a pokud ji uchopíte správně, může vám změnit život k lepšímu. Pokud jste se dostali až na tyto stránky, tak jste si tohoto faktu pravděpodobně vědomi, a co víc, chcete s tím něco udělat. To je pro začátek to nejdůležitější a my jsme tu od toho, abychom vás na vaší cestě za zdravým životním stylem vedli tak, jak to nejlépe umíme. Budeme se těšit na spolupráci a nezapomínejte – na jídle záleží!